Heat Resistant Gloves
- (22)
- (9)
- (3)
- (22)
- (10)
- (4)
- (2)
- (2)
- (27)
- (7)
- (5)
- (3)
- (6)
- (23)
- (30)
- (7)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (37)
- (12)
- (15)
- (44)
- (16)
- (2)
- (1)
- (41)
- (7)
- (12)
- (3)
- (2)
- (4)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (9)
- (4)
- (9)
- (6)
- (25)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (4)
- (28)
- (5)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (5)
- (5)
- (5)
- (2)
- (3)
- (10)
- (17)
- (2)
- (7)
- (7)
- (42)
- (6)
Filtered Search Results
Ansell HyFlex™ 11-423 Hi-Vis Polyurethane Coated Heat-Resistant Industrial Gloves
Highly visible, high performance fibers resist temperatures up to 212°F (100°C). Polyurethane coating on the palm enhances grip capabilities in dry or slightly oily environments.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Latex Free | Yes |
Ansell ActivArmr™ 43-113 Heat Resistant Gloves
Heat- and cut-resistant gloves provide complete hand and wrist protection.
Superior Glove™ CoolGrip™ Aramid Fiber/Carbon Fiber Reinforced Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glove-within-a-glove design traps air for a high level of thermal protection against temperatures up to 320°C.
| Length (English) Cuff | 2.5 in. |
|---|---|
| Series | SKX-W |
| Length (Metric) Cuff | 6.35 cm |
| Temperature (Metric) Max | 320°C |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Aramid Fiber,Carbon Fiber |
| Certifications/Compliance | ASTM 1790-05 |
| Liner Material | Wool |
| For Use With (Application) | Automotive Assembly, and Steel Mills |
| Glove Cuff Style | Knit |
Wells Lamont™ Aramid Fiber Cotton Lined Heat Resistant Gloves
Aramid Fiber Cotton Lined Heat Resistant Gloves with loop out construction dissipate heat, will not burn or melt, and protect against temperatures up to 700°F.
Newtex™ Z-Flex™ 300 Series Multilayer Aluminized Gloves - 14 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gloves provide protection from extreme radiant temperatures, sparks, and molten metal splash. They can withstand radiant temperatures up to 3000°F (1650°C), and reflect up to 95% of radiant heat.
PIP™ Double-Layered Cotton Hot Mill Gloves with EverGrip™ Nitrile Coating
EverGrip™ coating is made of specially formulated nitrile to resist melting and enhance grip capabilities. Seamless, double-layer construction increases comfort, breathability, and heat protection.
Transforming Technologies Static Safe Cleanroom Hot Gloves - 16 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made with heat resistance Nomex™ fabric with ESD carbon yarns.
| Applications | Industrial,Laboratory,Healthcare |
|---|---|
| Product Type | Heat-resistant Gloves |
| Temperature (Metric) Max | 450°C |
| Color | White |
| Material | Nomex |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Rolled |
SHOWA™ Neoprene-Coated Heat Resistant Gloves - 14 in.
Textured neoprene coating enhances tactile dexterity to protect hands when working in damp or greasy environments. Gloves are designed to withstand temperatures up to 500°F (260°C), even after multiple washings.
| Series | 8814 |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420: 2003 + A1 2009 |
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Coating Material | Neoprene |
| Temperature (Metric) Max | 260°C |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Cotton/Polyester Blend |
| For Use With (Application) | Automotive Maintenance, Bakeries, Casting, Engineering, Mechanics, and Metal Stamping |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
PIP™ Maximum Safety™ FR Treated Synthetic Leather Palm Utility Gloves
Aramid Fiber liner provides cut protection and heat dispersion. FR treated synthetic suede leather palm and finger tips increase heat protection.
| Series | 73-1703 |
|---|---|
| Color | Black |
| Cut Resistance Rating | ANSI A3 |
| Material | Suede Leather |
| Liner Material | Aramid Fiber |
| For Use With (Application) | Hot/Heavy Material Handling, Stamping, Grinding, and Welding |
| Glove Cuff Style | Open |
| Hand | Specific |
Fisherbrand™ Silicone Hand Protector
Gripping surface is studded with small nubs for protection and sure handling of objects with temperatures ranging from -50°C to 260°C.
Superior Glove™ Dragon™ Extreme High-Heat Aramid Fiber Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Dragon™ series gloves feature a 100% Aramid Fiber outer shell, with a wool terry liner for heat protection up to 500°F (260°C).
Wells Lamont™ Jomac™ Extra-Heavyweight Terrycloth Heat and Flame Retardant Gloves
Extra heavyweight terrycloth combined with a cotton liner provides protection against temperatures up to 450°F. Jomac™ Extra-Heavyweight Terrycloth Heat and Flame Retardant Gloves are heat and flame retardant, offering an ANSI Level 4 Flame Rating.
Worldwide™ Protective Products ATA™/Aramid Fiber Cut and Heat Resistant Gloves
ATA™ Technology utilizes Aramid Fibers in combination with a cotton liner to deliver cut resistance, and intermittent conductive heat protection up to 608°F.
MAPA™ Temp-Tec™ NL-56 Chemical Resistant Gloves with Thermal Insulation
Heavyweight construction provides multi-purpose chemical resistance to acids and aliphatic solvents. The double-knit cotton liner protects hands during high temperature applications.
| Length (Metric) | 35.6 cm |
|---|---|
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | Neoprene |
| EN388 Standard | 2212 |
| Temperature (Metric) Max | 300°F |
| Color | Black,Blue |
| Length (English) | 14 in. |
| For Use With (Application) | Boiler Room Work, Chemical Treatment, Hot Pipe Handling, Steam Cleaning, and Polymer Extrusion |
| Series | Temp-Tec™ NL-56 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ACJKL |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Double-Knit Cotton |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
PIP™ Aramid Fiber Hot Mill Gloves with EverGrip™ Nitrile Coating
EverGrip™ coating is made of specially formulated nitrile to resist melting and enhance grip capabilities. Aramid Fiber/Cotton blend shell provides protection against high temperatures, cuts, and abrasions.
| Accelerator Free | Yes |
|---|---|
| Series | 43-552 |
| Applications | Industrial |
| Product Type | Hot Mill Gloves |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Yellow |
| Latex Free | Yes |
| Yarn Weight | 24 oz. |
| Material | Aramid Fiber |
| Liner Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Hot Metal Handling, Glass Handling, Foundries, and Forging Operations |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Hand | Ambidextrous |